S I D S T E  N Y T


K A L E N D E R E N

Fredag 04/08 kl. 14:30: Sang på Ældrecentret

Sted: Ældrecentret
Arr..: Vennekredsen





Torsdag 10/08 kl. 13:00: Venskabskrocket m. Esbjerg

Sted: Banerne, Østerkrog
Arr..: TIF Krocket




Lørdag 12/08 kl. 13:00: Grill-fest og 20 års jubilæum

Sted: Buen, Østerkrog
Arr..: TIF Krocket



Mandag 21/08 kl. 19:00: Birkelev Naturkunst

Sted: AFg fra Fritidsc. P-plads
Arr..: Husholdningsf.

Pris: 40 kr. for orientering/ rundvisning
Vi skal se en meget speciel have
Der kan handles
Afg. 18.15 i egne biler (25 kr.)

Mandag 21/08 kl. 19:30: Lokalrådsmøde

Sted: Mødelokale "Solbjerg"
Arr..: Sneum-Tjæreborg Lokalråd
Ordinært møde i Lokalrådet

Tirsdag 22/08 kl. 00:00: Bent Pedersen Cup i Tjæreborg

Sted: ???
Arr..: Tjæreborg Cycling
Fem cykelklubber i det vestjyske område - deriblandt Tjæreborg Cycling - står bag nyskabelsen Bent Pedersen Cup.

Der er planlagt 5 aftener, hvor man den 22. aug. kører i Tjæreborg.

Vil du se tryk da på Tjæreborg GF Outdor Cycling´s hjemmeside



Onsdag 23/08 kl. 14:30: Mette og Poul Nørup viser billeder

Sted: Ældrecentret
Arr..: Hyggeklubben

Mette og Poul Nørup viser billeder.
"Dengang vi drog af sted".
En vandretur gennem grænselandet.

Søndag 27/08 kl. 10:00: Strandstævne

Sted: Stranden, Rømø
Arr..: TIF Krocket




Fredag 01/09 kl. 14:30: Sang på Ældrecentret

Sted: Ældrecentret
Arr..: Vennekredsen





Tirsdag 05/09 kl. 15:00: Kannikergården, Ribe

Sted: AFg fra Fritidsc. P-plads
Arr..: Husholdningsf.

Pris: 25 kr.
Vi får rundvisning ved
Max 45 mers.
Afg. 14.15 i egne biler (15 kr..)

Onsdag 06/09 kl. 14:30: Jonna Larsen og Kaj Brogaard

Sted: Ældrecentret
Arr..: Hyggeklubben

Jonna Larsen og Kaj Brogaard synger og spiller

Onsdag 20/09 kl. 10:00: Højskoledag

Sted: Ældrecentret
Arr..: Hyggeklubben

Program kommer til Højskoledagen

Onsdag 04/10 kl. 14:30: Pasgaard Tøjservice

Sted: Ældrecentret
Arr..: Hyggeklubben

Pasgaard Tøjservice viser efterårsmoden

Fredag 06/10 kl. 14:30: Sang på Ældrecentret

Sted: Ældrecentret
Arr..: Vennekredsen





Lørdag 07/10 kl. 09:00: Sydbank Pokalstævne

Sted: Banerne, Østerkrog
Arr..: TIF Krocket




Lørdag 07/10 kl. 19:00: Sæsonafslutning

Sted: Klubhuset, Brovej
Arr..: TIF Krocket



Torsdag 12/10 kl. 19:00: Varde Bryghus

Sted: AFg fra Fritidsc. P-plads
Arr..: Husholdningsf.

Afg. 18.30 i gene biler (15kr.)
Rundvisning + 6 - 7 smagsprøver
Max 50 mers.

Onsdag 18/10 kl. 14:30: "De glade spillemænd"

Sted: Ældrecentret
Arr..: Hyggeklubben

Kurt Junker Jensen og "De glade spillemænd" underholder

Fredag 03/11 kl. 14:30: Sang på Ældrecentret

Sted: Ældrecentret
Arr..: Vennekredsen




Tirsdag 07/11 kl. 17:00: Blue Water

Sted: AFg fra Fritidsc. P-plads
Arr..: Husholdningsf.

Pris 50 kr. / pers.
Rundvisning + drik og sandwish
Max 200 mers.
vAfg. 16.30 i gene biler (10kr.)

Fredag 01/12 kl. 14:30: Sang på Ældrecentret

Sted: Ældrecentret
Arr..: Vennekredsen



Torsdag 14/12 kl. 16:00: Juleafslutning

Sted: Klubhuset, Brovej
Arr..: TIF Krocket



Tirsdag 16/01 kl. 19:30: Foredrag ved Johnny Søtrup

Sted: Multihallen
Arr..: Fælles arr.

Johnny Søtrups emne er "Et kvart århundrede som borgmester i Esbjerg"

Onsdag 21/02 kl. 19:30: Foredrag ved Christian Bøving

Sted: Forsamlingshuset
Arr..: Fælles arr.

Christian Bøvings emne er: "Et lægeliv på kanten"

Torsdag 15/03 kl. 19:30: Koncertforedrag ved Dennis Lydom

Sted: Biblioteket
Arr..: Fælles arr.

"Historien om Johnny Cash"

Fredag 11/09 kl. 16:30: Skolemesterskaber i fodbold 6. klasserne

Sted: TIF´s baner
Arr..: TIF

Se mere om skolemesterskaberne: Vælg Skolemester i menuen til venstre.

Lørdag 12/09 kl. 16:30: Skolemesterskaber i fodbold 5. klasserne

Sted: TIF´s baner
Arr..: TIF

Se mere om skolemesterskaberne: Vælg Skolemester i menuen til venstre.

Søndag 13/09 kl. 16:30: Skolemesterskaber i fodbold 4. klasserne

Sted: TIF´s baner
Arr..: TIF

Se mere om skolemesterskaberne: Vælg Skolemester i menuen til venstre.

Fredag 18/09 kl. 16:30: Skolemesterskaber i fodbold 8.og 9. klasserne

Sted: TIF´s baner
Arr..: TIF

Se mere om skolemesterskaberne: Vælg Skolemester i menuen til venstre.

Lørdag 19/09 kl. 16:30: Skolemesterskaber i fodbold 3. klasserne

Sted: TIF´s baner
Arr..: TIF

Se mere om skolemesterskaberne: Vælg Skolemester i menuen til venstre.

Søndag 20/09 kl. 16:30: Skolemesterskaber i fodbold 7. klasserne

Sted: TIF´s baner
Arr..: TIF

Se mere om skolemesterskaberne: Vælg Skolemester i menuen til venstre.

  Copyright ® 2004
ICAN Systems ApS
Tjæreborg Portalen, Nyvej 11, 6731 Tjæreborg